Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

ΘΕΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΚ απέναντι στην ομάδα του ΚΑΟΚ/Παλαίμων με τελικό σκορ 69-63.

Το παιχνίδι ήταν αντάξιο του επιπέδου των δύο ομάδων και κρίθηκε στο τέλος αφού παρά το δυνατό ξεκίνημα του Αργοναύτη μας (1ο δεκάλεπτο 23-10 και σκορ ημιχρόνου 41-30), ο ΚΑΟΚ "γύρισε" το παιχνίδι με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 53-51.
Στο 4ο δεκάλεπτο μίλησε η καρδιά της ομάδας που έχει φτιαχτεί για τα δύσκολα και δίνοντας ομηρικές μάχες σε κάθε άμυνα, ριμπάουντ και επίθεση κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο.
Ο κόσμος του Αργοναύτη έδωσε βροντερό παρόν στο κλειστό της Νέας Κίου (142 φίλαθλοι) δείχνοντας πως και φέτος θα σπρώχνει την ομάδα στα όρια της.
Από την ομάδα του Δημήτρη Κουλούκη ξεχώρισαν όλοι με κορυφαίους τους Κάπλαντζη, Θωμόπουλο και τους Μιχάλη και Νάσο Μιχαλόπουλο.
Καλύτεροι του ΚΑΟΚ οι Αρβανιτάκης, Πρατής και Μελεούνης.
Οι διαιτητές (Πετρόπουλος, Σταματόπουλος) έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, κρατώντας τις ισορροπίες σε ένα πολύ δυνατό αγώνα δείχνοντας πως δεν χρειάζονται οι εύκολες τεχνικές ποινές για να μην χάσεις τον έλεγχο.

Αργοναύτης (Δημήτρης Κουλούκης): Καψόπουλος, Τετώρος 2, Σαρηγιάννης, Κουγιάς Βασ 4, Χατζηαντωνάκης 5, Ν. Μιχαλόπουλος 12 (2), Δωροβίνης 2, Ευδοκίου, Θωμόπουλος 16 (2), Μ. Μιχαλόπουλος 12, Καπλαντζής Μ 16 (2).

ΚΑΟΚ/Παλαίμων:(Τζανάκης) Καραγιάννης 4 (1), Αρβανιτάκης 16 (1), Αλ. Παζαράς, Μπολάνος, Απ. Παζαράς 1, Πρατής 13(1), Μπαλτζής 7 (1), Μελεούνης 11, Μπόκος, Π. Παζαράς 9, Κοκκάλας 2, Ράπτης.

Δεκάλεπτα α 23-10,β 18-20,(41-30 ημ), γ12-21,δ16-12.